Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) je vrsta terapije koja je zasnovana na znanstveno dokazanim metodama i jedan je od najviše istraženih terapijskih pravaca ikada.
Pokazalo se da je KBT terapija učinkovita za niz različitih problema uključujući depresiju, anksiozne smetnje (panika, strah od socijalnih situacija, strah od javnog nastupa, ispitna anksioznost, opsesije i kompulzije, posttraumatski stresni poremećaj i sl.), brige vezane za zdravlje, tugovanje, prekomjernu ljutnju, bračne probleme, traumatska iskustva i sl., kao i za unaprjeđenje kvalitete života, posebno kroz rad na samopoštovanju i samopouzdanju, u poboljšanju komunikacijskih vještina i razvoju asertivnog ponašanja (zauzimanje za sebe), u rješavanju problema, organizaciji vremena, donošenju odluka, razvijanju karijere i sl.
U nastavku su navedene neke osnovne karakteristike KBT terapije:
Po brzini postignutih rezultata spada u najbrže terapije, što znači da za promjenu nisu potrebne godine rada kao kod nekih pravaca, već se promjena uobičajeno postiže i već nakon nekoliko mjeseci.
Usmjerena je na konkretne i vrlo određene probleme s kojima klijent dolazi, npr. ako klijent dolazi s problemom doživljavanja paničnih napada, onda se specifično radi na tom problemu.
Visoko je edukativna, što znači da se klijenta podučava različitim tehnikama kako bi ih on onda mogao primijeniti sam na sebi.
Zahtijeva aktivan angažman i terapeuta i klijenta, dakle to nije terapija u kojoj se samo priča o problemima, nego se aktivno radi na usvajanju tehnika za njihovo prevladavanje.
Između termina od klijenta se očekuje da odrađuje domaće zadaće čija je svrha uvježbavanje tehnika koje je klijent naučio na terapiji jer je krajnji cilj osamostaliti klijenta kako bi na neki način postao "sam svoj terapeut".
Tehnike koje klijent usvoji za rješavanje jednog problema često se mogu primijeniti i na neke druge probleme koje klijent doživljava. Npr. ako je klijent na terapiju došao zbog napada panike, naučene će tehnike moći sam primijeniti i na svoje poteškoće sa socijalnom anksioznošću.
Klijentov problem kao i logika svih primijenjenih tehnika klijentu se obavezno pojašnjavaju i to razumljivim jezikom, pa bi mogli reći da je to terapija bez mistifikacija.
Naglasak u terapiji je na tome što klijent može učiniti sada kako bi radio na svom problemu, a nije toliko na ranim iskustvima iz djetinjstva, iako se i na tome može raditi.
U radu s manjom djecom potreban je aktivan angažman roditelja, u smislu da će ponekad roditelji usvajati tehnike i odrađivati domaće zadaće, a ponekad će djetetu pomagati u tome.
U Psihološko-edukativnom centru Anukampa s klijentima radimo po principima trećeg vala KBT-a koji se zasniva na najnovijim spoznajama i istraživanjima i u svoje postavke uključuje tri glavne vrste terapije: Terapiju prihvaćanjem i posvećenošću (ACT), Terapiju usmjerenu na suosjećanje (CFT) i Kognitivnu terapiju pune svjesnosti (MBCT).
Terapija prihvaćanjem i posvećenošću (ACT) je vrsta terapije kroz koju se klijenti uče kako se otvoriti neugodnim emocijama, kako kvalitetnije reagirati kada se takve emocije pojave te kako ne izbjegavati situacije koje ih izazivaju, dok istovremeno rade na osvještavanju vrijednosti koje im život čine vrijednim življenja. Posljedica života u skladu s vrijednostima i otvaranja nelagodnim emocijama je povećanje psihološke fleksibilnosti te duboki osjećaj unutarnjeg mira i ispunjenosti.
Terapija usmjerena na suosjećanje (CFT) je vrsta terapije kojoj je cilj izgradnja suosjećajnog odnosa prema sebi, što podrazumijeva sposobnost da primijetimo vlastitu patnju, teške okolnosti i odgovorimo s ljubavlju i razumijevanjem prema sebi, što je sve posebno korisno za prevladavanje emocionalnih izazova i postizanje emocionalne dobrobiti.
Kognitivna terapija pune svijesti (MBCT) je vrsta terapije koja je zasnovana na postavkama kognitivne terapije koja istovremeno koristi tehnike svjesnosti kako bi podučila klijente kako da svjesno obraćaju pažnju na svoje misli i osjećaje baš takve kakvi jesu, bez donošenja ikakvih zaključaka ili prosuđivanja o njima.
U psihološko-edukativnom centru Anukampa radimo KBT terapiju djece i odraslih, a više informacija o navedenim uslugama potražite na poveznici u nastavku: https://www.anukampa.hr/savjetovanje-kbt-terapija
Comments