Ponekad roditelji ili učitelji primijete da neko dijete sporije izvršava školske ili svakodnevne zadatke te ga nerijetko znaju okarakterizirati kao "lijeno". Međutim, često se u pozadini nalazi nešto sporija brzina obrade informacija. Što je brzina obrade informacija i kako roditelji mogu pomoći djetetu koje ima sporiju brzinu obrade informacija, pročitajte u nastavku.
Brzina obrade informacija općenito se odnosi na to koliko brzo djetetov mozak može analizirati i shvatiti informacije, bile one slušne, vizualne, unutarnje ili vanjske. Neki autori definiraju brzinu obrade informacija kao brzinu rješavanja zadataka s razumnom točnošću. Djeca koja imaju slabiju brzinu obrade informacija često teže slijede školske aktivnosti, potrebno im je više vremena nego vršnjacima, posebno u aktivnostima koje zahtijevaju brzo izvođenje.
U nastavku su navedene različite vježbe, a vi sa svojim djetetom isprobajte sve i odaberite one koje su zabavne vama i djetetu. Sva su djeca različita, ne odgovaraju svoj djeci iste vježbe. Važno je napomenuti da ne frustrirate dijete. Ako mu je teško, stanite. Pohvalite ga za trud i napredak, a ne samo kada uspije. Pokušajte od toga napraviti igru, jer ćete se na taj način i vi i vaše dijete zabavljati dok provodite vježbe za poboljšanje brzine obrade informacija.
Križaljke i sudoku mogu pomoći jer što više djeca manipuliraju slovima i brojevima na zabavan način bez pritiska, postaju bolji u njihovu korištenju pa im brzina obrade neće odlaziti na njihovu manipulaciju.
Slagalice mogu pomoći jer dok dijete slaže slagalicu, mozak procesuira vizualnu sliku koju treba sastaviti, a kada je dijete uspješno savladalo ovu vještinu, možete prekriti dio slike koju dijete treba sastaviti kako biste aktivnost učinili još izazovnijom za dijete.
Učenje sviranja glazbenog instrumenta zahtijeva vizualno motoričku koordinaciju, kao i upamćivanje. Svirajući instrument mozak vježba istovremeno čitanje nota, pokrete ruku i sam proces pogađanja ispravnog tona, u određenom vremenu.
Društvena igra Scrabble u kojoj igrači slažu riječi koristeći pločice sa slovima, a s obzirom da je vremenski ograničena, korisna je za vježbanje brzine obrade informacija.
Igre kartama i društvene igre koje zahtijevaju brzo razmišljanje i reakciju mogu pomoći u poboljšanju brzine obrade informacija.
Online igre za vježbanje vještina poput pamćenja, brzine obrade informacija i slično, npr. Mozgalomanija (www.artrea.com).
Aktivnosti koje je dijete već dobro usvojilo, poput zbrajanja, oduzimanja ili dr. možete učiniti izazovnijima za dijete tako da cilj igre bude njihovo što brže rješavanje, ili rješavanje što većeg broja zadataka u zadanom vremenu.
Koristeći redovito neke od ovih tehnika, sigurno ćete primijetiti pomake u poboljšanju brzine obrade informacija vašeg djeteta, ali imajte na umu da je pružanje zabavne, aktivne i podržavajuće okoline najbolji način da pomognete djetetu u usvajanju novih vještina.
U Psihološko-edukativnom centru Anukampa radimo cjelokupnu psihološku procjenu djece i adolescenata, najnovijim psihodijagnostičkim instrumentima. Za više informacija posjetite link https://www.anukampa.hr/psiholoska-procjena-djece.
Comments