Gotovo da ne postoji dijete koje u nekom trenutku nije željelo imati kućnog ljubimca. Neki roditelji su prvo bili vlasnici psa ili mačke pa su tek onda postali roditeljima, tako da je dijete raslo s ljubimcima, a neki su odlučili nabaviti ljubimca upravo radi djeteta, na njegovo traženje ili zbog vjerovanja da će ljubimac pridonijeti razvoju djeteta.
Istraživanja pokazuju da odrastanje uz kućne ljubimce može poticajno utjecati na sve aspekte dječjeg razvoja i na dječje zdravlje, kao i na skladnost i bliskost odnosa u obitelji.
Emocionalni razvoj
Djeca u interakciji s ljubimcima vježbaju izražavanje emocija, uče se empatiji i prepoznavanju neverbalnih oblika izražavanja emocija. Ljubimci pružaju bezuvjetnu ljubav, a djeci je to osobito važno za njihov emocionalni razvoj. Djeca koja su odrasla uz kućnog ljubimca, imaju pozitivniji stav prema životinjama općenito, ali i prema ljudima, te su često empatičnija od druge djece.
Misaoni razvoj
Kroz zanimanje za vrstu i podvrstu kućnog ljubimca, motiviramo dijete da istražuje, ispituje roditelje, čita i uči o svom ljubimcu. Tako razvija vještine učenja i potiče svoj kognitivni razvoj. Svaki ljubimac, bio on riba ili pas, ima neki ritam kojim ga se čisti ili šeće, hrani i njeguje. Tako vodeći brigu o ljubimcu, djeca se uče odgovornosti, planiranju i praćenju rasporeda.
Odnosi u obitelji
Kućni ljubimac često može zbližiti članove obitelji, a mnoge obitelji svojim članom smatraju i samog ljubimca. Često kućni ljubimac zna biti u središtu zajedničkih obiteljskih aktivnosti-šetnje s psom, zajedničko maženje ili igranje, smijanje nepodopštinama ili igranju ljubimca. Nadalje, upravo je ljubimac taj koji je često zaslužan za smirivanje tenzija u obitelji. U nekim je istraživanjima pokazano da je ukazivanje na stanje ljubimca prilikom svađe između braće i sestara (primjerice, isticanje kako se pas uzrujao ili kako je postao nemiran) često uspješnije za njihovo smirivanje, nego samo molba djeci da prestanu.
Dječje zdravlje
Neka su istraživanja pokazala da ljubimci potiču aktivnu igru kod djece, čime pridonose sveukupnoj količini tjelesnih aktivnosti kojima se djeca bave. Trčanje za ljubimcem, igranje s njim, bacanje lopte i druge aktivnosti potiču razvoj grube motorike, dok su za razvoj fine motorike zaslužni hranjenje, čišćenje i maženje. Također, istraživači smatraju da ljubimci unose veći broj bakterija u životni prostor, čime stvaraju otpornost djece, odnosno jačaju njihov imunološki sustav.
U psihološko-edukativnom centru Anukampa, kroz individualno psihološko savjetovanje, roditelji mogu dobiti podršku, suosjećanje, osnaživanje te brojne savjete i tehnike koje im mogu pomoći u odgoju djece na uvažavajući i poštujući način koji ne narušava već učvršćuje odnos djeteta i roditelja.
Autor: Amela Muftić Župan, psiholog i KBT terapeut u superviziji
Literatura: Buljan Flander, G., i sur. (2018). Znanost i umjetnost odgoja: Praktični priručnik o suvremenom odgoju za roditelje i odgojitelje. Sveta Nedjelja: Geromar
Comentários