Jedan od najvećih izazova roditeljstva u suvremenom svijetu svakako je usklađivanje uloge roditelja s onom poslovnom. Velikom broju roditelja i obitelj i poslovno ostvarenje, što god to pojedinoj osobi značilo, predstavljaju važna područja života, vlastitog identiteta i samoostvarenja. Međusobno usklađivanje ovih životnih uloga veoma je zahtjevno za većinu roditelja, bez obzira na to radi li se o očevima ili majkama. Obiteljska i radna uloga su povezane i utječu jedna na drugu, na zadovoljstvo pojedinca, kao i na razvoj djeteta, stoga ćemo u nastavku navesti neke osnovne savjete koji zaposlenim roditeljima mogu pomoću u usklađivanju ovih dviju uloga.
Postavite jasne ciljeve
Razmislite i jasno odredite što vam je prioritet u ulozi roditelja (primjerice, biti uz dijete kada je bolesno, pratiti dijete na slobodne aktivnosti, provoditi s djetetom vikende), a što u ulozi zaposlene osobe (primjerice, zarađivati dovoljno, graditi karijeru, dodatno se obrazovati i napredovati).
Usavršite planiranje vremena
Podijelite obveze i ciljeve na više manjih zadataka i odredite realne rokove. Također je poželjno odvojiti vrijeme i za samo planiranje, tako što ćete jednom tjedno ili mjesečno osigurati vrijeme za izradu rasporeda, za preispitivanje odluka i planova, za organizaciju aktivnosti koje se preklapaju i sl.
Imajte fleksibilne planove
Iako ima onih koji najbolje funkcioniraju u kaosu, ono što većinu nas najviše "izbaci iz takta" su promjene u zadnji tren. Poželjno je ostaviti dovoljno praznog prostora u rasporedu za neplanirane aktivnosti ili nepredviđene promjene planova. Važno je imati na umu da ne činimo određene aktivnosti kako bismo zadovoljili raspored nego zbog sebe, svog djeteta i drugih nama važnih odnosa.
Odredite jasne prioritete
Među brojnim dnevnim obvezama važno je znati odrediti ono što nam je važnije i odlučiti što bismo željeli postići prvo. Kada se nalazimo u situaciju sukoba zahtjeva obitelji i radne sredine, mora biti jasno koji nam je prioritet i na kojem smo polju spremni riskirati.
Podijelite obveze s drugima
U ispunjavanju dnevnih obveza pokušajte pronaći ravnotežu tako da vi, vaš partner ili partnerica, drugi roditelj djeteta ako ne živi s vama ili drugi ukućani, ravnopravno dijelite teret obveza. To vas ne čini manje sposobnom osobom nego osobom koja može realno procijeniti svoje vrijeme i sposobnosti i ne srami se tražiti podršku.
Nagradite se
Dopustite sebi trenutke opuštanja. Uzmite si slobodno vrijeme u kojem ćete se moći posvetiti sebi i nagraditi se za uspješno funkcioniranje na različitim poljima.
Budite nježni prema sebi
Gradite suosjećajan odnos prema sebi, tako da, i onda kada vam ne ide sve po planu i kako biste željeli, ne opterećujete sami sebe još dodatno stvaranjem osjećaja krivnje i žaljenja, nego pružite sami sebi podršku, shvaćanje i uvažavanje.
U psihološko-edukativnom centru Anukampa, kroz individualno psihološko savjetovanje, roditelji mogu dobiti podršku, suosjećanje, osnaživanje te brojne savjete i tehnike koje im mogu pomoći u odgoju djece na uvažavajući i poštujući način koji ne narušava već učvršćuje odnos djeteta i roditelja.
Autor: Amela Muftić Župan, psiholog i KBT terapeut u superviziji
Korištena literatura: Buljan Flander, G., i sur. (2018). Znanost i umjetnost odgoja: Praktični priručnik o suvremenom odgoju za roditelje i odgojitelje. Sveta Nedjelja: Geromar
Comments